צרו קשר היום:
לירון: 050-2867199
עוזי: 050-2604004

או מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.

צחוק ודיכאון

סומטיזציה וצחוק - סומטיזציה נודעת גם בשםתסמונת בריקטהמונח באנגלית- Somatization מדובר בתופעה בה אנשים מתלוננים על תסמינים גופניים כאבים, ובעיות שונות פיזיות באופן כרוני אך למעשה לא מזהים אצלם כל בעיה פיזית.

לאותם אנשים יש את הצורך הקבוע לפנות לעזרה ולבצע בדיקות במערכת הרפואית, התופעה יכולה להימשל שנים ופוגעת באורח חייו של האדם.

התסמינים שנמנים עם סומטיזציה רבים ומגוונים: הפרעות עיכול, כאבים בבטן,כאבים בחזה, קוצר נשימה, קושי בבליעה, אמנזיה, בעיות וסת, בעיות בתחום המיני, דפיקות לב חזקות ועוד...

רב האנשים המוגדרים במונח הזה סובלים מ דיכאון / חרדה / פיברומיאלגיה, לחלקם יש בעיות משפחתיות קושי עם מצבי יתמות וכיו"ב..

קיימות סטיגמות רבות לגבי סומטיזציה, רופאים רבים חושבים כי החולים מדמיינים את הבעיות ולא לוקחים אותם ברצינות למרות זאת, ככל שמעמיקים ללמוד על הקשרים שבין המוח, מערכת העיכול והמערכת החיסונית, הפרעות הנובעות מסומטיזציה הופכות למובנות יותר. 

לפיכך, אין לראות בהפרעות אלו מצבים "מזויפים", שהחולה יכול להיפטר מהם אם רק יבחר לעשות כן. יתרה מכך מדענים הוכיחו כבר כי תסמינים פיזיים אמיתיים יכולים לנבוע מלחץ פסיכולוגי.

ד"ר אנדרה מטלון,מנהל המחלקה לרפואת המשפחה מרכז רפואי רבין ביה"ח בילינסון, מדבר רבות על הקשר בין סומטיזציה לצחוק, כחלק מהטיפול הנרחב האפשרי במצבים האלו הכולל אמנזיה, המלצות טיפוליות, שינוי הדחף לביצוע בדיקות ללא תכלית, מציע ד"ר מטלון יצירת happy hour עם המטופל, הכוונה כאן הינה להזמנה מיוחדת ללקיחת זמן מוגדר במקום שונה מהרגיל ללא הפרעות, זמן זה מוקדש להתבוננות מחודשת והקניית כלים למטופל, כמו למשל הרפיית שרירים, נשימות, פיתוח תחביבים חדשים, שימוש באמצעים טיפוליים מעולם הרפואה המשלימה ופיתוח וסיגול הצחוק על נפלאותיו אפילו מאולץ בהתחלה, נהדר במסגרת יוגה צחוק - סדנאות צחוק.

כותבת המאמר :לירון רוסבי, מטפלת הוליסטית ומנחת סדנאות צחוק בשיטת יוגה צחוק. 

חזרה לכל המאמרים

להזמנת סדנת יוגה צחוק

התקשרו: לירון- 050-2867199 / עוזי- 050-2604004

או מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.